History of rollerblading

Protože je hodně verzí toho, jak to všechno začalo, mám tady víc příběhů od více lidí.


Každý má svůj vlastní příběh a pohled na počátky bruslení, ale pro mě to začalo párem bruslí Rollerblade 303's (ty s oranžovými kolečky a tkaničkami) který jsem dostal jako dárek k promoci na vejšce. Většina věcí se točí okolo Chrise Morrise. Chris byl bruslař z Minneapolis, v té době domov společnosti Rollerblade. Chris se stal takovým tím podrážděným podnikatelem a rozhodl se, že se odstěhuje do Californie a začne prodávat brusle po celém Západním pobřeží. Chrise hrozně bavilo skákat schody a bombit to dolů z kopce na svejch bruslích (koukněte na lyžařský video License to Thrill)a snažil se dostat rekreační brusle pryč od plážovejch nadšenců. I tam bylo pár těch kteří rozuměli tomu že ježdění po stezkách pro cyklisty není pro ně.

Zapište si jména Doug Boyce a A.J. Jackson. Když jsem poprvé viděl obrázek Douga, byl na obalu Inline magazine(asi kolem roku 1992) a dělal Mute grab přes handrail-myslel jsem že je to ta nejlepší věc na světě. Ale před tím než vůbec existovaly nějaký veřejný informace o bruslení Doug a A.J. už bombili ulice. Tyhle dva moc pomohli v rozvoji toho, co do Californie přinesl Chris Morris.

Během tý samý doby (konec 80' začátek 90' let)se objevil novej talent kterej mohl navždy změnit bruslení. Mladej kluk pojmenovanej Chris Edwards z Escondida, měl pěknejch pár let nad ostatníma navrch. Rollerblade založil Stunt team na začátku 90'let a právě Chris byl hlavní atrakce týmu ještě spolu s Jessem Dyrenfourthem, Chrisem Garrettem, Alanem Vano, Markem Shayesem, Ethanem Jenkinsem, Chrisem Mitchellem, Jimmy Trimblem a Patem "The Python" Parnellem. Jezdili vertu a skákali na rádiusech. Edwards dělal 720° a McTwisty mnohem dřív než ostatní. Bruslení začalo být uznáváno: inlinový časopis věnoval bruslení pár stránek každého vydání; MTV Sports pouštěli 3 nebo 4 sekce s bruslařskýma momentama každý den. Tenhle životní styl bleskově začal růst.

Současně s tímto vzrůstem popularity bruslení se začalo rozvíjet i bruslařské video. Groove Production udělalo první opravdu bruslařské video nazvané "Dare to air" v roce 1992. Shon Thomlin a Morgan Stone Grove, zakladatelé bruslaři, založili vždy populární "VG Video Groove Magazine" který Dave Paine teď vlastní a provozuje. Jen co se začala rozvíjet média okolo bruslí, začalo se rozvíjet i bruslení... Ta nová věc nazvaná grindování se brzy stala populární. A firma Kryptonics přišla v roce 1993 s novými malými 53mm kolečky nazvanými "Lil Rocks" aby pomohly zdokonalit ten nový trend grindování. Edwards měl zase navrch. Skákal na vyšší zábradlí a slidoval po delších trubkách než kdokoli jinej.

Přesuneme se do Santa Rosy, Californie, října 1993. V této době jsem poprvé navštívil Západní pobřeží. Jel jsem na týden do Rollerblade campu. Jill Schultzová tyhle campy proslavila na mnoho let tím, že ve městech ukazovala lidem vertu a lidi co v ní uměli jezdit. To byla taky jediná možnost jak vydělávat na bruslení peníze-vertový exhibice. Když jsem poprvé šel do campu, Chris Mitchell mě představil několika jezdcům. Tam jsem poprvé potkal Arla, Brooke a Eddieho Campose(RIP). První věc kterou mi Arlo řekl byla: "prosim tě nesuď nás podle toho co si viděl". Vertový exhibice byli krásně sehraný...

Později téhož dne mi Arlo, Brooke a Mitchell ukázali nějaký sekce který natočili pro video "The Hoax". To bylo poprvý co jsem viděl soul grind! Úplně mě to změnilo. Nikdy jsem neviděl lidi bruslit tak jako to dělali tyhle kluci. Byl to úplně novej druh streetovýho ježdění. Ostřejší a legračnější. O 3 měsíce později jsem se odstěhoval do Los Angeles s 1000dolary v kapse a starým autem mý babičky. Potom vyšlo v roce 1994 v produkci T-Bones "The Hoax" a později i Hoax 2.

Právě díky Hoax sériím a Video Groove a Life+ video magazinům můžete vidět to nasazení prakticky každý měsíc. Tenhle sport se změnil. Změnil se za dobu několika období a bude dál pokračovat v rozvoji. Jen je potřeba podpora.

Words by Mike Opalek

 
Moderní bruslení jak ho známe teď začalo s Chrisem Edwardsem. Jsou tady i tací, kteří si myslí že se jezdilo už dávno dřív a začali to památníci z týmu Rollerblade, ale není to pravda.

Rozdíl mezi tím co Chris Edwards dělal a tím co dělal Rollerblade Team v té době by se dal srovnat s tím, co dnes dělají fitnesáci a lidi z rodiny agresivních bruslařů. Bruslení jak ho známe teď se dá nejlíp popsat tím, že si přečtete názvy triků a podíváte se na celkovou estetiku tohoto sportu. Je to sport založenej z touhy něco dokázat a z lásky k bruslím.

Mnozí z někdejších členů nebyli do Team RB vybráni ani tak pro schopnost jezdit, ale spíš pro dovednost ukázat prostým lidem při exhibicích nějaké už známé kousky. Team RB byl poskládán z tanečníků, fitnesáků a lidí co se motali okolo podobných sportů (např. lyžaři nebo skejťáci). Tyhle lidi měli za úkol při exhibicích ukázat sestavené choreograficky sladěné tanečky na bruslích a občas skočit pár triků ve "vertě".

V oněch mladých dobách muselo agresivní bruslení vypadat pro mnoho skejťáků, lyžařů a lidí z podobnejch sportů hodně legračně. První triky totiž byli hodně přebrané z těchto sportů. Vždyť si představte ty mladý bruslaře jak jedou dolů z kopce v obrovský rychlosti a pak přeskočej lavičku s chycenou nohou a zakřičej "Method!". Ale bohužel pro tyhle mladý lidi ježdění znamenalo jen něco nového. Něco co nemůže zastínit jejich opravdovou lásku ke sportům jako je skateboarding nebo lyžování...

Pak přišel Chris. Byl to mladý kluk z Escondida v Californii. Co na něm bylo tak výjimečného? Bylo to to, že se na bruslích ukázal už malým věku a už v tomhle věku věděl že nepatří do jiného sportu. Chris byla taková prázdná nádoba a jak rostl začala se ta nádoba naplňovat láskou k bruslení. Poprvé se zamiloval.

Chris měl nadání v ježdění vidět něco, co před ním nikdy nikdo v bruslení neviděl. V rukou měl tenhle mladej kluk požehnán neuvěřitelný talent dovést bruslení až sem, jak ho známe dnes.

Jestli chcete vystopovat kořeny, jestli chcete znát kde to všechno začalo, začněte přemýšlet nad tím, co aggressive rollerblading znamená ve vašem srdci pro vás, přemýšlejte, čím je to výjimečné. A když budete hledat v historii, nehledejte "toho úplně prvního co jezdil na bruslích" , ale "toho prvního co miloval bruslení". 

Words by Arlo EisenbergJednou jsem slyšel že bruslení začalo na Středozápadě. Slyšel jsem že tam kluci používali plechovky od sody jako místo pro grindy (ňejak zvláštně si je připevňovali na brusle). Zní to, jakoby mohla být pravda ukryta u Středozápaďanů kteří to zabíjeli den co den. Pamatuju si na všechny ty starý videa jako bylo například "Harvesting the Crust" kde kluci z Omahy, Minnesoty a Chicaga ukazovali něco z tehdejšího nejlepšího bruslení. 

Words by Rob Guerrero

 

zdroj: Be-Mag č.6
překlad: Marda